Przed wyjazdem

Szczepienia i profilaktyka

Do niedawna obowiązkowe było szczepienie przeciwko żółtej febrze wpisane do międzynarodowej książeczki szczepień. Dodatkowo zaleca się kilka innych szczepień. Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.

Nieobowiązkowa, choć zalecana jest także profilaktyka antymalaryczna. Polega ona na zażywaniu odpowiednich leków przed, podczas oraz po pobycie w kraju, w którym panuje zagrożenie malarią. W sprawach szczepień i profilaktyki powinni się Państwo skontaktować z odpowiednim lekarzem w Polsce.

Co warto zabrać ze sobą?

  • Środek odstraszający komary – wystarczy tani preparat, niekoniecznie reklamowany specyfik przeznaczony dla krajów tropikalnych.
  • Preparat do opalania z filtrem UV - na miejscu takie specyfiki są znacznie droższe niż w Polsce, jako że miejscowi ich w ogóle nie używają. Tutejsze słońce może okazać się bardzo niebezpieczne dla naszej bladej, zimowej skóry.
  • Kapelusz / nakrycie głowy – dobry sposób na uniknięcie kłopotów związanych z nadmiarem słońca.
  • Latarka – w Gambii występują częste przerwy w dostawach prądu i latarka może okazać się przydatna. Większość hoteli posiada jednak swoje własne generatory.
  • Telefon komórkowy bez blokady sim-lock – lokalne karty sim są bardzo tanie, tak samo jak lokalne rozmowy, a połączenia do Polski i internet są znacznie tańsze jeśli korzystamy z uług lokalnego operatora.
  • Moskitiera – może się okazać przydatna dla osób, które pragną zwiedzać Gambię "na własną rękę". Nie każdy pensjonat posiada swoje moskitiery. Moskitierę można kupić również na miejscu (np. na targowisku w Serrekundzie).
  • Podręczny zestaw leków – oprócz środków antymalaryczncy warto zabrać ze sobą coś na problemy żołądkowe (wynikające nie tyle z zatruć, co z nieprzystosowania naszych żołądków do lokalnej kuchni). Oprócz tego przydatne mogą okazać się środki odkażające, plastry i inne leki z domowej apteczki.
  • Gotówka / karty płatnicze – w Gambii jest wiele punktów wymiany walut. Najbardziej popularne jest euro, ale nie ma też żadnych problemów z wymianą dolarów, funtów, czy popularnych w Afryce Zachodniej franków CFA. W miejscowościach nadmorskich jest też dużo banków i bankomatów obsugujących karty VISA. Do niedawna kary MASTERCARD nie były w praktyce obsługiwane, ale obecnie (od lipica 2014) bankomaty kilku banków przyjmują również i te karty. W głębi kraju (na wschód od Birkamy) nie ma kantorów ani bankomatów. Zaleca się zdobycie lokalnej waluty na wybrzeżu atlantyckim.
  • Polskie słodycze – odporne na upały cukierki takie jak raczki czy kukułki lub miętusy będą słodkimi prezentami dla wszechobecnych dzieci wołających do Państwa: tubab (biały). Nie powinniśmy dawać im pieniędzy, a słodki upominek z pewnością je zadowoli i zbytnio nie rozpieści.
  • Prezenty dla Gambijczyków – oprócz cukierków zachęcamy do zabrania ze sobą drobnych upominków dla mieszkańców Gambii. Dzieci ucieszą się z ołówków (nie piszą w szkołach długopisami), zeszytów, gumek do mazania i temperówek. Dorośli (w szczególności policjanci na licznych punktach kontrolnych) podziękują nam z radością za długopisy. Każdy z chęcią przyjmie stary telefon komórkowy, czy nie potrzebne nam ciuchy lub buty. Jeśli ktoś zaprosi nas do swojego domu to warto zabrać tam trochę (kupionego na miejscu) ryżu, oleju lub cukru. Raczej nie ofiarowujmy alkoholu, gdyż większość mieszkańców Gambii to muzułmanie.

Warto zobaczyć:

Ciekawostka:

Skontaktuj się z nami:

e-mail
polafri@gmail.com
PolAfri 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
projekt i wykonanie - donbigosso design