Rezerwat Abuko

Rezerwat został założony już w 1968 roku i jest jednym z pierwszych obiektów tego typu w Gambii. Zajmuje powierzchnie 105 hektarów. Mimo stosunkowo niewielkiego obszaru, park oferuje zwiedzającym możliwość poznania praktycznie wszystkich ekosystemów występujących w Gambii. Są sawanny, mokradła i gęsty busz. Rezerwat można zwiedzać indywidualnie – podążając ekologiczną ścieżką lub skorzystać z pomocy licencjonowanych przewodników. Oprócz atrakcji naturalnych w parku znajdują się: stacja badawcza im. Darwina – idealne miejsce do obserwacji ptaków oraz sierociniec dla zwierząt zamieszkały głównie przez hieny i pawiany.

Fauna

Szokującym faktem jest, że nieco ponad 100 hektarów parku zamieszkuje ponad 250 gatunków ptaków, 52 gatunki ssaków (w tym 4 gatunki naczelnych) oraz około 30 gatunków gadów. Oczywiście nie należy spodziewać się spotkania wszystkich tych zwierząt podczas jednej wizyty, jednak prawdopodobieństwo zauważenia przynajmniej kilkunastu gatunków tropikalnych zwierząt takich jak małpy czy antylopy jest bardzo wysokie.

Miłośnicy obserwacji ptaków powinni przybyć do rezerwatu podczas europejskich miesięcy zimowych wcześnie rano lub późnym popołudniem. Najlepszym miejscem do ich obserwacji jest stacja badawcza im. Darwina położona przy rozległym jeziorku. Aby nie przegapić ciekawych okazów wśród koron drzew warto wynająć sobie lokalnego „ptasiego” przewodnika (bird guide).

Małpy widoczne są na całym obszarze parku. Część z nich, jak choćby koczkodany zielone pędzi raczej naziemny tryb życia, inne, takie jak gereza ruda, skaczą po drzewach.

Przy odrobinie większej ilości szczęśćia w Abuko spotkać można nieduże antylopy lub krokodyle. Na szczęście dla turystów nie tak chętne do spotkania są także węże, w tym czarne i zielone mamby, kobry oraz żmije sykliwe.

Flora

Jako, że park składa się z kilku ekosystemów, obecność ponad 115 gatunków roślin nie powinna nikogo dziwić. Około 50 z nich to duże, tropikalne drzewa. Na stosunkowo krótkim odcinku ekologicznego szlaku można poczuć się jak na sawannie, w gęstym buszu lub nad amazońską rzeką (przez środek rezerwatu przepływa strumień Abuko). Dla każdego coś miłego.

Zdjęcia:

  1. Gereza ruda - jeden z kilku gatunków małp w rezerwacie.
  2. Rezerwat Abuko.
  3. Zimorodek.
  4. Koczkodany.
  5. Krokodyl.
  6. Hieny.

Warto zobaczyć:

Ciekawostka:

Skontaktuj się z nami:

e-mail
polafri@gmail.com
PolAfri 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
projekt i wykonanie - donbigosso design