Albreda i Juffure - Śladami „Korzeni”

Obowiązkowa pozycja dla fanów książki Alexa Haley'a „Korzenie” lub serialu na jej podstawie. Jej bohater – Kunta Kinte urodził się właśnie w Gambii w małej wiosce zwanej Juffure. Do dziś żyją tam jego potomkowie, którzy chętnie spotykają się z licznie odwiedzającymi to miejsce turystami.

We wiosce znajduje się także niewielkie, ale bogato wyposażone muzeum niewolnictwa doskonale ilustrujące tragedię milionów Murzynów zmuszonych opuścić swój rodzinny kontynent.

W Albredzie (bliźniacza wioska położona nad samą rzeką) stoi pomnik upamiętniający te okropne wydarzenia, oraz kilka budynków z czasów kolonialnych. Można stąd wypłynąć też w rejs na wyspę Kunta Kinte, gdzie znajdują się ruiny fortu, w którym przetrzymywano niewolników przed wysłaniem ich do Nowego Świata.

Do Albredy/Juffure można dostać się z atlantyckich resortów na dwa sposoby. Drogą lądową (wymagającą wcześniejszej przeprawy na północną stronę rzeki Gambia) oraz drogą wodną – łodzią lub statkiem z Bandżulu. Większości lokalnych biur podróży ma w swojej ofercie takie wycieczki.

Zdjęcia:

  1. Pominiki w Albredzie.
  2. Replika statku przy wiejskim muzeum.
  3. Spotkanie z panią alkalo (sołtysem) wsi Juffure.
  4. Wyspa Kunta Kinte.
  5. Delfiny na rzece Gambii.
  6. Statek wycieczkowy odwiedzający wioski i wyspę.

Warto zobaczyć:

Ciekawostka:

Skontaktuj się z nami:

e-mail
polafri@gmail.com
PolAfri 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
projekt i wykonanie - donbigosso design